ת.ד.90001 עפולה
טל: 04-9598444
פקס: 04-9598400
צרו קשר לדף הבית הוסף למעדפים
מגידו
חינוך והסברה למיחזור וחיסכון במשאבים

 

בדצמבר 2010 נכנס ערן בן יאיר, מקיבוץ גלעד, לעבודה כפרוייקטור ביחידה הסביבתית, בתפקיד

רכז חינוך והסברה למיחזור וחיסכון במשאבים, במסגרת היחידה הסביבתית.

 

"מתוקף תפקידי אני עוקב אחר תוכנית מפורטת ומאושרת על ידי המשרד להגנת הסביבה", מתאר ערן את תפקידו, "התוכנית הדו שנתית כוללת פעילויות נרחבות במישור החינוכי והמישור ההסברתי.

להלן מספר דוגמאות:
חינוך- הגברת המודעות בבתי הספר ובגני הילדים, על ידי פעילויות חוויתיות, הצגות, ימי שיא, ירידים, סיורים במתקני מיחזור שונים והשתלמויות לצוותי החינוך בתחומי המיחזור ואיכות הסביבה. כל זאת, ככלי חינוכי מושלם להובלת ילדים ונוער לערכים סביבתיים מקומיים, גלובליים ואנושיים.
בנוסף, מתן מענה טכני ומקצועי לתשתיות המיחזור הקיימות ושידרוגן על ידי מיכלי אצירה חדישים ומותאמים לצרכים האינדיבידואליים".

הסברה - יצירת קשר עם כלל יישובי המועצה ועם צוותי איכות הסביבה היישוביים בפרט, במטרה לתגבר את העשייה המבורכת של כל יישוב בפני עצמו, הן על ידי תמיכה כלכלית והן על ידי תמיכה מקצועית ופורמלית, המתואמת עם מדיניות אגפי התברואה והיחידה הסביבתית.

 

פרויקטים שהתבצעו לאחרונה:
1. הפנינג תחפושות יד שנייה לילדי החינוך הבלתי פורמלי (א-ו) במטרה לחסוך במשאבים ובצמצום נפחי פסולת.
(ראה הרחבה בהמשך).

2. השתלמות מתמשכת של צוותי החינוך בקיבוץ רמות מנשה בנושאי סביבה ומחזור, תוך שאיפה להעשרת התכנים היומיומיים בתכנים העוסקים בשימור משאבים חיסכון ומיחזור.

3. יום העצמה למורי בתי הספר היסודיים.
(ראה הרחבה בהמשך).

4. הפסקה פעילה בבית ספר עומרים עם מסר ברור של:  "אני, הסביבה והמחוייבות האישית שלי".

5.  בנייה של ספסל עם פסלי ציפורים (כסמל בעקבות הפעילות הצפרית המתבצעת בבית הספר) בבית ספר התקווה, על ידי יניב שרייבר, מפסולת צמיגים ופסולת ביתית דחוסה. הספסל עתיד לשמש ככיתת חוץ בצל העצים.

6. פעילות טו בשבט בבית ספר פלגים, זריעת בלוטים.

 

ערן בן יאיר
טלפקס- 049098520  נייד- 0526800919
     
eranbenyair@gmail.com

 

 

סיכום יום העצמה למורי בתי הספר היסודיים - התקווה, פלגים ועומרים
70 מורות, מנהלות ואנשי צוות, משלושת בתי הספר היסודיים של המועצה, יצאו ליום של מפגש משותף, חוויה, הערכה והיכרות, עם שטחי המרחב הביוספרי, בהובלת אגף החינוך ובהדרכת בית ספר שדה גליל.
יום זה בא על רקע תהליך מתמשך של 3 שנות פיתוח תוכנית חינוכית ייחודית למרחב הביוספרי, המשותף לכל מוסדות החינוך במועצה ולבית ספר שדה גליל, החברה להגנת הטבע.
היום החל בטיול רגלי קצר, בשלוש קבוצות מעורבות, החל משער היציאה של בית הקברות בקיבוץ דליה ועד לעין מחוללים שבנחל שלף, שהוקדש להיכרות בין המורים משלושת בתי הספר ולהסתכלות על הסביבה בעין בוחנת וביקורתית. 
מבירור הערכים המשמעותיים לנו, כאנשים שחיים ו/או מחנכים, במרחב הביוספרי ומבחירת הגורמים המייצגים את אותם ערכים, נוצרה שמש של ערכים וגורמים מייצגים, שהם למעשה חלק ממכלול המרכיבים של המרחב הביוספרי – דמויות, נופים וערכי טבע, משפחה ושורשים, זיכרונות וסיפורי מורשת, שונות ושותפות, עשייה, נתינה והתנדבות, עבודת אדמה ועבודת כפיים ועוד.
החלק הראשון של היום הסתיים במעבר אתגרי חוצה נחל שלף, אל תוך שטח הליבה "עין מחוללים",  שם חיכתה למשתתפים תחנת ריענון עם שתייה ופיתות ולאחריה, ברכתו של אברהם אזולאי ושיחה עם לירון שפירא, רכז היחידה הסביבתית. לירון דיבר על מורכבות האיזון בין שמירת טבע לבין שמירת שטחי מרעה הבקר וכיצד דרך הידברות ושיתוף פעולה מצד כל הגורמים בעלי העניין (ענף הבקר, רשות שמורות הטבע, מועצה), גובש פתרון מוסכם להוצאת הבקר מערוץ הנחל, לשם שיקומו והבטחת יציבות המערכת האקולוגית שבו.
בחלקו השני של היום יצאו המשתתפים מעין מחוללים לסיור ג'פים חוצה מרחב ביוספרי, החל מכביש דליה-גלעד, לתצפית מעל כפריין, בליבה הגדולה של נחל תנינים, למרגלות חירבת בית-ראס, המשך הדרך  לתצפית ומורשת קרב משמר העמק באנדרטת בני הקיבוצים, חבירה לכביש משמר העמק-ג'וערה, עלייה על דרך הסולינג ועד לחניון חרובים, שם חיכה להם הקייטרינג.
היה זה יום של  שדות ומרחבים ירוקים, כתמי צבע וריחות משגעים של פריחה, זרימת נחלים, מפגש חברתי, אתגרים, ארוחה טובה, שיחה ושיח – היה זה יום במרחב הביוספרי.

 

 

 

יריד פורים

במטרה לחסוך במשאבים ובצמצום נפחי פסולת לקראת פורים, יזמה היחידה הסביבתית, יריד לפורים, שהוא מעין שוק קח-תן של תחפושות ואביזרים יד שנייה. 

 

לפעמים אצל השכנים, החבר,

או ילד מהקיבוץ השכן,
יש בדיוק מה שאני צריך,

כדי שהתחפושת שלי תהיה משהו אחר...
 

 

הילדים אספו אביזרי פורים ותחפושות מבתיהם והתכנסו על הדשא בקיבוץ דליה, ליריד, בו ילדים, מ-6 קיבוצים, הסתובבו, מכרו וקנו וחזרו הביתה עם אביזרים חדשים ישנים

והנאה רבה.

 

 


 

 

בין 'קנייה' ל'מכירה' היה מופע של קרקס אקרובטיקה, עם מונולוגים סביבתיים וכן עמדת יצירה מחומרים ממוחזרים ופסולת.

באירוע השתתפו כ - 250 ילדים, היתה אווירה נהדרת ומזג אוויר בהזמנה.

 

נתראה בשוק - בשנה הבאה.