ת.ד.90001 עפולה
טל: 04-9598444
פקס: 04-9598400
צרו קשר לדף הבית הוסף למעדפים
מגידו
פארק רמת מנשה

 

שלמה ברנד - קק"ל מרחב מרכז - מנהל אזור מנשה/השרון
חנה לבנה - אדריכלות נוף, יעד


פארק רמת מנשה משתרע על 84,000 דונם, שהם רוב שטחה של המועצה האזורית מגידו ומהווה את החלק הצפוני של רמת מנשה.

 

לתכנית המתאר של הפארק מפברואר 2005 - לחצו כאן
האזור, המתאפיין במרחבים של נוף פתוח, יערות ושטחי חקלאות ומרעה, מהווה ריאה ירוקה מרכזית בשולי מישור החוף. הוא נתחם על ידי שני צירי מעבר עיקריים: כביש 65 וכביש 70, הקושרים את מרכז הארץ המאוכלס והצפוף לאתרי התיירות והנופש בצפון. למרות זאת השכילו יישובי המועצה האזורית מגידו לשמור עד כה על אינטימיות מרבית, ולאזור כולו מרקם בעל אופי של פרובינציה: התיישבות כפרית דלילה, מרחבי נוף פתוח ונגישות מצומצמת.
מצד שני מתאפיין האזור בכך שמרכיבי הסביבה הטבעיים שבו  מתאימים לפיתוח נופש ותיירות. יש בו ערכי טבע ונוף, מבנה טופוגרפי נוח, אקלים מתון ומוקדי עניין שונים טבעיים ותרבותיים: נחלים זורמים ומעיינות שופעים, גוש גדול ומגוון של יער מחטני גבוה ויער מעורב שטחי בתה ערכיים, יער של אלון התבור, אתרים ארכיאולוגיים, גבעות געשיות ותצפיות נוף מרהיבות. זהו רצף נדיר של נוף פתוח המקנה את התחושה של מרחבים פתוחים לא נגועים.
יעדי התכנית הסטטוטורית היו: שימור שיקום וטיפוח של ערכי טבע ונוף,פיתוח מערך נופש, תיירות וטיילות, תוך מתן ביטוי לייחודיות האזור ומיצוי פוטנציאל הנופש בחיק הטבע הטמון בו וכן שימור, הדגשה וביטוי של "רוח המקום" שמרכיביה הם טבע ונוף, אוירה ואדם, וביטוים באזור זה באינטימיות הכפרית, אווירת הפרובינציה ואשליית המרחבים הפתוחים.

בתכנית האב נקבע האזור כולו כפארק אחד בעל כניסות מוגדרות, שבבסיסו הרעיון הביוספרי:
מקום בו כל מרכיביו של חבל הארץ, טבע נוף ואדם, מוצאים את מקומם זה לצד זה בהרמוניה, תוך יצירת מרקם משותף.
מתחילתו של תהליך התכנון בלטו הקונפליקטים הפוטנציאליים שבין מגוון גודל איכות ורגישות השטחים הפתוחים לבין מכלול פעילות האדם  בשטח, בפרט הקהילות החיות ופועלות בתוך מסגרת הפארק. בהתאם לכך התכנון התנהל מתחילת הדרך תוך שיתוף הקהילות בכל גווני ורזי התכנית החל משלב איסוף הנתונים. בתוך כך הסתבר כי הרצון הקולקטיבי המקומי הנו שימור רוח המקום וטיפוחה.
עבודת התכנון נעשתה במס' רבדים: ראשית תכנית אב, ובהמשך תכנית סטטוטורית הנמצאת כרגע לפני הפקדה בוועדה המחוזית. כמו כן הוקמה מנהלת משותפת הפועלת כפורום מתאם, אשר נבנה ככלי ביצועי המשקף שיתוף פעולה בין המועצה האזורית מגידו, קק"ל, עמותות המייצגות אזרחים של המקום, ונציגי ממשל.
בראש הפורום עומד ראש המועצה של מגידו, בשנים הראשונות חיים חכים וכעת חנן ארז, ומנהלים אותה בפועל שלמה ברנד, מנהל אזור מנשה השרון של קק"ל, והדס בשן מהנדסת המועצה. אל תוך הפורום "נארגים" באופן אבולוציוני שאר הגופים הפועלים בשטח  ביניהם עמותת "הירוקים של מגידו" ועמותת "לוטם" (המפעילה את מרכז השדה בעמק השלום הכולל פעילויות וטיולים המתאימים גם לאנשים מוגבלים), נציגי גופים ציבוריים, עמותות ומשרדי ממשלה כגון: ממ"י צפון, רשות העתיקות, רשות הניקוז קישון, משרד החקלאות, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, הסוכנות היהודית-שותפות 2000, חקלאים, בוקרים, מנהלי קהילות, מרכזי משקים ועוד.
במקביל, בשנתיים האחרונות החל מימוש התכנית בשטח כולל דרך הפארק, מערך כניסה, שביל מותאם למוגבלים בנחל השופט אשר בוצעו ואחרים הנמצאים בשלבים שונים של תכנון.
במשך הזמן הושקעה מחשבה רבה ונעשו פעולות שונות שעיקרן מימוש הרעיון של פיתוח בר-קיימא במרחב, תוך שיתוף האוכלוסיה המקומית ואוכלוסיות נוספות הקשורות לפארק ויצירת המרקם החי בשטח של הרעיון הביוספרי. כמו כן ניתווים קשרים אל האקדמיה בנושאים של מחקר וניטור התהליכים הטבעיים כמו גם האנושיים.

כל שטחה של המועצה האיזורית נמצא בתהליך של הכנת מסמך המועמדות להכרה כמרחב ביוספרי ע"י וועדת האדם והביוספרה של אונסקו.